Обробка металу (механічна, токарна, фрезерна та ін.)

Металообробка – це технологічний процес, що передбачає вплив на металеві вироби, метали. Основною метою різних видів впливів є зміна розмірів, форм, фізико-механічних характеристик, властивостей виробів. У сучасній промисловості існує цілий ряд найрізноманітніших методів та технологій для обробки металів. Усі вони застосовуються на виробництвах.

Механічна обробка

Цей вид обробки виробляється з метою зміни зовнішньої форми, конфігурації, розмірів виробу. Застосовується вона у разі необхідності підгону готової деталі під задані розміри. Використовуються при цьому ріжучі інструменти, металорізальні верстати, та метод зварювання.

Підсумкова деталь має ідеальні форми, рівну поверхню, потрібні розміри, що відповідають із точністю до міліметру відповідними кресленнями.

Токарна обробка

Металорізання включає кілька різновидів технологій. Однією з них є технологія точення або токарна обробка. Здійснюється вона із застосуванням спеціального інструменту – різця, яким оздоблені токарні верстати. Застосовується точення для деталей циліндричної, спіральної, гвинтової форми. Ця деталь, що підлягає обробці, закріплюється на верстаті, потім їй надається обертальний імпульс, а для різака – поступальний. Таким чином, різець обточує заготівлю у потрібному напрямку (вздовж або впоперек).

Обробка фрезою

Фрезерування – також метод із розряду металорізання, але в ньому деталі надається поступальний імпульс, а ріжучому інструменту, фрезі, навпаки, обертальний. Застосовується дана технологія, коли є необхідність обробити горизонтальну, фасонну, похилу або вертикальну поверхню, зубчасті колеса, зробити паз, канавку.

Особливістю фрезерування є уривчастість процесу різання кожним «зубом» фрези.

Довбання

Довбання – ще один метод із розряду механічної обробки металів. Здійснюється за допомогою спеціального, так званого довбажного верстатного обладнання. Спеціальний різець у вертикальній площині здійснює зворотно-поступальний рух. У горизонтальній площині відбувається рух подавання деталі.

Застосовується цей спосіб для одержання канавок, фасонних поверхонь невеликої висоти з великими поперечними розмірами.

Свердління

Технологія свердління дозволяє отримувати наскрізні або глухі отвори в заготовках. Цей спосіб також передбачає застосування верстатного обладнання. Збільшити отвір у діаметрі дозволяє метод зенкерування. Для отримання отворів із високоякісною поверхнею та точними розмірами використовується технологія розгортання. І остання у цьому розділі методика – зенкування, застосовується з метою отримати отвори під напівпотайні чи потайні головки заклепок, болтів.

Шліфування

Шліфування – це оздоблювально-довідковий процес, що відноситься до заключного етапу механічної обробки. Його мета: отримання деталі найточніших розмірів. Застосовуються при цьому шліфувальні абразивні круги або стрічки з абразивним напиленням – крупнозернисті та дрібнозернисті. При цьому поверхня деталі покращується, з неї видаляються найдрібніші дефекти, фактура стає рівною та гладкою.

Лазерне різання

Метод лазерного різання металів є найпрогресивнішим серед інших методів механічної обробки. Дана технологія дозволяє досягати ювелірної точності в розмірах деталі, високої швидкості обробки, мінімізації відходів, унеможливлює можливі недоробки, недоліки підсумкових виробів. Готова продукція (відводи, труби, арматура, швелер) після лазерної обробки відрізняється високою якістю, зовнішньою бездоганністю поверхонь.

Більш того, оскільки при різанні лазером метал нагрівається значно менше, на виході отримують деталь міцнішу, з високими показниками стійкості щодо деформацій. Відповідно, отриманий виріб служитиме в рази довше. Для обробки металевих заготовок та конструкцій саме лазерна технологія вважається ідеальною.

Продовження Частина II