Зварювально-збиральне виробництво

Зварювання вважається одним із найбільш ефективних методів виробництва з металопрокату. З її допомогою створюються і великогабаритні складні конструкції, і невеликі вироби, де потрібна висока точність маніпуляцій. Зварювальні роботи застосовуються досить широко. Їх використовують у таких сферах, як машинобудівна, транспортна, будівельна. Обумовлений цей факт значною економією матеріалу (порівняно із заклепочними з’єднаннями або болтовими), а також високою міцністю зварних конструкцій, їхньою доступною вартістю.

Види зварювальних робіт

Прийнято класифікувати зварювальні роботи залежно від стану металу у зоні зварювання. Перший клас – це за способом з’єднання деталей конструкції, що зварюються (тут зварювання може здійснюватися одним з двох методів: тиском або плавленням). Другий клас – за видом використовуваної енергії (тут розрізняють термічний вид зварювання, термомеханічний та механічний).

Зварювання тиском має низку переважних (перед плавленням) особливостей. Найменша теплова дія на метал (нижче температура нагріву). Відповідно, на матеріал немає шкідливого впливу, який змінює його властивості. А також на операцію потрібно набагато менше енергетичних витрат.

Існують і певні «мінуси» даного способу, які обмежують його застосування. Сюди можна віднести необхідність використання складного обладнання, що забезпечує великі сили, які потрібні для здавлювання методом стиску зварюваних деталей. Крім того, у момент зварювання важливо забезпечити максимальну чистоту поверхонь. Інакше не можна буде гарантувати міцність з’єднання.

До зварювання тиском відносяться такі види:

 • Дифузійна;
 • Контактна;
 • Вибухом;
 • Тертям;
 • Електрозвуком.

Зварювання плавленням вважається більш універсальним методом. Для роботи важливо мати потужне джерело тепла, яке забезпечуватиме локальне нагрівання до розплавлення частин, що зварюються. Складні зварювальні агрегати не потрібні. На відміну від першого варіанту, джерело тепла подається до виробу (а не навпаки), це розширює можливості, дозволяючи виготовляти великогабаритні конструкції.

До зварювання плавленням відносяться наступні технології:

 • Електрошлакова;
 • Дугова;
 • Лазерна;
 • Термітна;
 • Електронно-променева;
 • Газова.

Складальні роботи

Складання – це також технологічний процес, який входить до завершального етапу комплексу робіт з механічної обробки деталей. Сюди входять роботи із з’єднання елементів у єдину конструкцію.

Складання здійснюється перед зварювальними роботами. Хоча це настільки тісно пов’язані один з одним операції, що проводяться вони, як правило, в одному цеху. Для складання застосовуються інструменти наступних видів: розмічувальні, вимірювальні, складальні та інвентарні пристрої.

Зварні конструкції поділяються на два типи: решітчасті та просторові. Перші, це радіощогли, радіовежі. Другі – опори ліній електропередач, легкі колони, башти, щогли, тощо. Для кожного з перерахованих вище типів конструкцій застосовуються етапи складання, стикування і безпосередньо зварювання.