Лиття в піщані форми

Даний спосіб лиття складається з цілого ряду робочих етапів. Щоб зрозуміти їхню суть, слід спочатку розібратися з термінологічними поняттями, без яких неможливо обійтися з виробництва.

Отже, незалежно від обраного в тому чи іншому випадку способу лиття для отримання виливків потрібні спеціальні ливарні форми, порожнина яких відповідатиме конфігурації необхідної деталі або, як її називають моделі.

Модель – це металева або дерев’яна деталь із конфігурацією зовнішньої поверхні виливки. А для формування внутрішньої поверхні застосовується ливарний стрижень. Його встановлюють усередині форми. Він є складовим елементом форми. Виготовляється із спеціальної стрижневої суміші, до складу якої входять пісок, сполучні матеріали.

Рідкий метал заливається у простір, що утворюється між стрижнем та порожниною форми. Після затвердіння металу виходить виливок з отворами, порожнинами або іншим складним контуром усередині.

Форми: технологія виготовлення

Ливарна форма – це виробничий інструмент, робоча порожнина якого при заливанні в неї рідкого металу формує виливок заданої конфігурації. Для виготовлення таких форм беруться спеціальні формувальні суміші. Їхні складові, це пісок, глина, вода, сполучні матеріали.

Виготовляються ливарні форми у кілька етапів. На модельну плиту встановлюється опока, зверху на неї – наповнена рамка, по висоті рівного ступеня ущільнення формувальної суміші у формі. Потім з бункера опока та рамка наповнюються формувальною сумішшю. Там її ущільнюють (застосовуються для цього різні способи: ручний, машинний: пресування, струшування, піскострільним автоматом) та витягують із неї модель. Результатом цих маніпуляцій є ливарна форма.

Суміші: формувальні та стрижневі

Формувальна суміш являє собою багатокомпонентний формувальний матеріал, що відповідає за своїм складом усім умовам та вимогам технологічного процесу виготовлення неметалевих ливарних форм. Він, цей матеріал, засипається у так звані ливарні опоки. Із них і отримують як результат відбитки моделей.

Опока ливарна – теж інструмент виробництва, що допомагає утримувати формувальну суміш у процесі виготовлення, транспортування та заливання розплавленим металом ливарної форми.

Як було згадано вище, формувальні та стрижневі суміші складаються з ряду компонентів (пісок, глина, сполучні матеріали), що мають певні властивості. Їхній видобуток ведеться в заздалегідь досліджених кар’єрах. Головними вимогами, яким мають відповідати готові суміші, це гарна пластичність, плинність, газопроникність, висока міцність, протипригарність.

Остання властивість для виготовлення сталевих виливків має відповідати найвищим показникам. Тому для посилення протипригарності звичайна глина замінюється вогнетривкою. Для виготовлення великогабаритних злитків у формувальну суміш обов’язково додається хромистий залізняк.

Стрижні: застосування, виготовлення

Стрижень ливарний необхідний формування внутрішньої поверхні виливки. Для виготовлення застосовуються спеціальні суміші. При цьому суміш віддається ущільненню в стрижневому ящику (виконується це вручну або за допомогою спецтехніки). Складні конфігурації, об’ємні стрижні виготовляються окремими частинами, які згодом склеюються, збираються у вузли, встановлюються у форму.

Для посилення показників міцності та газопроникності стрижні надають сушінню у спеціальних сушарках безперервної дії. При певних температурах (від 150 до 300 градусів) в процесі сушіння сполучні матеріали у складі суміші спікаються, окислюються або завдяки внутрішнім хімічним реакціям в них склеюються один з одним частинки піску.

Процес лиття в піщані форми

Лиття цього типу – процес багатоступінчастий. Спочатку роблять форми, стрижні, потім їх збирають та заливають сплавом. Останній етап – вибивання виливків із форм, їх очищення, обрубування.
Обрубку проводять за допомогою пневматичних молотків та зубил, а для видалення заток використовують повітряно-дугове різання. Наступне очищення своєю метою має видалення з поверхні виливки пригарів (що складаються із залишків суміші). Цей етап проводиться у дробометній камері.

Пригари можуть виникати на поверхні злитків через проникнення рідкого металу у формені пори. Щоб унеможливити дефект цього плану, порожнину форми покривають спеціальною протипригарною фарбою. А для того, щоб уникнути виникнення газових раковин, що є наслідком інтенсивного газоутворення, на верхніх та нижніх напівформах робляться так звані вентиляційні канали.

Після очищення зливки надходять на механічну обробку в цех і вже в готовому чистому вигляді – на склад.