Сфери застосування та процес виробництва поковок

Отже, сталеві поковки – це спеціальні металеві заготовки, для виготовлення яких використовуються технології кування або штампування. При цьому вони набувають форми та габарити необхідної деталі.

Основний ринок збуту сталевих поковок – це автомобілебудівна сфера, що передбачає виготовлення різноманітних шестерень, підшипникових форм. Також мають попит поковки в гірничодобувній, енергетичній, атомній напрямках промисловості.

Металеві поковки, як правило, є основою в процесі виготовлення конвеєрних верстатів, де вимоги до заготовок вкрай високі, адже їх точний розмір забезпечить ефективність виробництва.

Процес виготовлення поковок складається із трьох основних етапів:

  • Розрізання заготовок відповідно до потрібних розмірів майбутнього виробу;
  • Потім починається ковка та штампування;
  • Завершується процес етапом приймання ВТК.

Технологічний процес підготовки, що передує безпосереднє виготовлення поковок, становлять цілий комплекс робіт:

  • Напочатку розробляється ескіз майбутньої заготівлі, робляться креслення;
  • Здійснюються розрахунки: маси, розмірів, способів виплавки;
  • Вибирається тип устаткування того чи іншого виду поковок (прес, молот), визначається технологічна схема;
  • Визначаються операції кування, прораховується необхідна кількість режимів, переходів, підбираються інструменти, які потрібні для обраного виду технологічного прцесу;
  • Здійснюється розрахунок режимів: нагрівання, охолодження, температурних інтервалів;
  • Визначаються правила маркування, приймання, розміри проб, схеми вирізки, методи, які потрібні для випробувань, способи видалення дефектів з поверхні готової поковки.

Різновиди інструментів

Набір інструментів, що застосовуються під час кування або штампування поковок складають досить великий ряд. Їх навіть прийнято класифікувати за технологічним типом застосування. До основного інструментарію відносяться вирізні бойки, плоскі або фігурні, а також різні прикладні інструменти: кувалди, молотки, багатотонні преси. Ручний спосіб кування підвищує пластичність металу, але точність розмірів, форм злитків значно поступається штампованим виробам.

Універсальні інструменти застосовуються при дрібносерійному або поодинокому кувальному виробництві. Певний інструментальний набір дозволяє виготовляти металеві заготовки різних конфігурацій, габаритів. Застосовуються також універсальні кувальні машини: приводні пневматичні молоти, кувальні пароповітряні молоти, гідравлічні кувальні преси. Останній тип устаткування необхідний виготовлення великогабаритних важких злитків. Молоти використовуються при випуску невеликих деталей, болванок, прутків. Існує також клас підтримуючих інструментів для кування на молотах та пресах. До таких відносяться різного виду кліщі, стійки, патрони.

Будь-який набір інструментів для кування необхідний для переміщення, утримання, захоплення, вимірювання заготовок у поточному робочому процесі. Від оснащення виробництва залежить ефективність роботи всього цеху і безпосередньо якість заготовок, що випускаються.